Zdaj maturę i przygotuj się na studia! – Kierunek Studia
Co to za projekt?
Zapraszamy Cię do społeczności osób, które planują w ciągu 2 najbliższych lat zdać jak najlepiej maturę, a potem dostać się na wymarzone studia.
- W trakcie współpracy z doradcą edukacyjno–zawodowym znajdziesz swoje wymarzone studia i określisz na jakich przedmiotach warto skupić się zdając maturę. A wszystko po to, byś studiował/a to co Cię ciekawi i daje dobre perspektywy zawodowe!
- Po wybraniu przedmiotów, z jakich chcesz zdawać maturę dostaniesz możliwość uczestniczenia w indywidualnych lub grupowych korepetycjach i lektoratach. Pozwoli Ci to jak najlepiej przygotować się do egzaminu. Będziesz się uczyć w formie dostosowanej do potrzeb wynikających z Twojej niepełnosprawności.
- Wraz z doradczynią przejrzysz ofertę uczelni wyższych, poznasz inne osoby z niepełnosprawnościami, które na nich studiują.
- Jeśli na uczelnię będzie egzamin, możemy ufundować Ci kursy zwiększające Twoje szanse. (na przykład kurs matematyki, biologii)
- Jeśli obawiasz się wyprowadzki z domu – możesz otrzymać wsparcie Asystenta samodzielności – nauczy Cię załatwiania spraw administracyjnych, pomoże w wyrobieniu dowodu, wszystko po to byś był/a bardziej samodzielny/a.
- Wierzymy, że dobre relacje są ważne. Dlatego w trakcie projektu zaprosimy Cię na wyjazdy szkoleniowo – integracyjne w góry i nad morze. A także na wydarzenia kulturalne i warsztaty (zarówno te na żywo jak i online).
Dla kogo to jest i jak działa?
Kierunek Studia jest dla osób z całej Polski, które mają orzeczenie o niepełnosprawności i planują zdawanie matury, a potem studia.
Do projektu zapraszamy:
- Osoby uczące się w 3 i 4 klasie liceum
- Osoby uczące się w 4 i 5 klasie technikum
- Osoby, które są 5 lat od ukończenia szkoły średniej (bez matury lub poprawa matury)
Co tu znajdziesz?
Oprócz poznania świetnych ludzi, dostaniesz też konkretne wsparcie, które dzięki finansowaniu PFRON jest całkowicie bezpłatne!
- korepetycje z przedmiotów, które planujesz zdawać na maturze
- kursy przygotowujące do rekrutacji na studia
- wyjścia do kina, teatru, na koncerty i wiele więcej
- wyjazdy szkoleniowo-integracyjne w góry
- wsparcie asystenta samodzielności
- wsparcie psychologa
- doradztwo edukacyjno – zawodowe
- wsparcie w kontakcie z uczelnią
- tłumacza Polskiego Języka Migowego
Kim jest asystent samodzielności?
Rozpoczęcie studiów może się wiązać z potrzebą zdobycia nowych umiejętności. Wszystko po to, by jak najlepiej poradzić sobie z organizacją nauki, złożeniem dokumentów na studia, znalezieniem stancji czy odebraniem z urzędu dowodu osobistego. Jesteśmy przekonani, że takich umiejętności najlepiej uczyć się w praktyce.
Asystent samodzielności to osoba, która w razie potrzeby będzie Ci towarzyszyć w domu, szkole, akademiku, na uczelni wyższej – razem z nim nauczysz się jak sobie radzić w nowych dla Ciebie sytuacjach. Wszystko po to, by w przyszłości poradzić sobie z nimi zupełnie samodzielnie.
Kto prowadzi projekt?
-
Aleksandra MackiewiczKoordynatorka Projektu Kierunek StudiaZadzwoń na numer +48 516 627 852Kliknij aby wysłać email na adres kierunekstudia@tnm.org.pl
-
Emilia PrzytomskaLiderka Zespołu DoradczyńZadzwoń na numer +48 512 991 417Kliknij aby wysłać email na adres kierunekstudia@tnm.org.pl
-
Marta Cygan
-
Justyna Gruszczyńska-Wolak
-
Patrycja Michałowska-Toś
-
Lilla Misztela
-
Katarzyna Rogala
-
Katarzyna Wronowska-Białecka
Najczęstsze pytania:
1. Czy w ogóle zdam maturę?
Jeśli masz wątpliwości, na spokojnie porozmawiaj z naszymi doradczyniami edukacyjno – zawodowymi. Przyjrzymy się razem Twojej sytuacji i zastanowimy się nad najlepszą ścieżką dla Ciebie!
2. Jak się skutecznie uczyć biorąc pod uwagę potrzeby wynikające z mojej niepełnosprawności?
Korepetycje przygotowujące do zdania matury mogą być w naszym projekcie indywidualne i grupowe, na żywo i w formie zdalnej – wszystko po to, by dostosować formę nauki do Twoich potrzeb i by była ona jak najbardziej efektywna.
3. Z jakich przedmiotów zdawać maturę?
A na to pytanie spokojnie możesz poszukać odpowiedzi ze swoją doradczynią edukacyjno – zawodową.
4. Nie wiem na jakie studia pójść. Czy ten projekt jest dla mnie?
Takie wątpliwości są zupełnie naturalne. Na tym etapie nie musisz jeszcze znać na nie odpowiedzi. Poszukacie jej razem z doradczynią.
5. Jak wygląda rekrutacja na studia?
Opowiemy Ci o tym w projekcie! A dodatkowo pomożemy Ci się do niej przygotować. Zarówno pod kątem wiedzy wymaganej na poszczególnym kierunku, ale także samego procesu aplikowania na danej uczeni czy uzyskania dofinansowania do studiów z Aktywnego Samorządu.
6. Jak wygląda życie studenckie?
W projekcie będziesz mieć okazję do spotkania z innymi, już studiującymi, osobami z niepełnosprawnościami i przedstawicielami uczelni. Wszystko po to, by mieć informacje z pierwszej ręki.
7. Czy na uczelni lub w akademiku ktokolwiek weźmie pod uwagę moje potrzeby wynikające z niepełnosprawności?
Na uczelni pracują osoby, których zadaniem jest dbanie o potrzeby osób z niepełnosprawnościami podczas studiów. Warto od razu po przyjęciu na studia zgłosić się do nich. W trakcie projektu będzie szansa na spotkanie i porozmawianie z przedstawicielem interesującej Cię uczelni. To szansa na sprawdzenie, jak może wyglądać Twoje funkcjonowanie na uczelni.